Wielka Korona Gór Polski czyli 40 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce *
GŁÓWNA GENEZA NAGRODY POLUB  I  DODAJ  ZDJĘCIA

 

  Baraniec  720,3 m n.p.m.  
 
  
Baraniec (720,3 m n.p.m.) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Gminie Janowice Wielkie.
Góra położona jest w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na południe od szczytu Skopiec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa.
Baraniec jest prawdopodobnie najwyższym szczytem szczytem Gór Kaczawskich, rywalizując o palmę pierwszeństwa ze szczytem o nazwie Folwarczna.

Do Korony Gór Polski zaliczono górę Skopiec jednaj ostatnio przeprowadzone pomiary wykazały, że Baraniec jest wyższy co ukazuje mapa Geoportalu. Nie ma na obecną chwilę dokładnego pomiaru góry o nazwie Folwarczna usytuowanej po przeciwnej stronie Przełęczy Komornickiej i nie można wykluczyć, a nawet wydaje się prawdopodobne, że to właśnie Folwarczna jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich. Aktualne dane stawiają jednak na pierwszym miejscu górę Baraniec. Z tego powodu zaliczony został do Wielkiej Korony Gór Polski.

Link do kompozycji mapowej Geoportalu

Kilka zdań o Geopotralu poczytasz TUTAJ

========== ========== ========== ========== ==========

Niżej zrzut ekranu strony Geoportalu

========== ========== ========== ========== ==========