Wielka Korona Gór Polski czyli 33 najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich w Polsce *
GŁÓWNA GENEZA NAGRODY POLUB  I  DODAJ  ZDJĘCIA

 

  2.   S K R Z Y C Z N E  ( 1257 m n.p.m. )         - 19 kwietnia 2015  
     
Zaledwie przed czterema miesiącami byłem na Skrzycznem od strony Szczyrku. Tym razem postanowiliśmy zdobyć go z drugiej strony, od miejscowości Lipowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscu gdzie łączą się trzy szlaki. Żółty na Malinowską Skałę, Zielony na Magurkę Radziechowską i Niebieski na Skrzyczne.

To dobre miejsce do rozpoczęcia wędrówki. Naprzeciw węzła szlaków znajduje się spory parking. Nie wiem jak latem, ale o tej porze nie pobierano opłat.

W dolinach zagościła już wiosna, jednak w miarę pokonywania wysokości, warunki pogodowe i widoki, ulegały zmianie na coraz bardziej zimowe.

Droga łagodnie pięła się w górę, a przy niej dostrzec można było resztki śniegowych płatów, które zima gdzieniegdzie pozostawiła.

W górach pogoda zmienną jest. Byliśmy tego naocznymi świadkami gdy wbrew prognozom, spotkały nas opady śniegu...

...z czasem dość intensywne.

Jednak po krótkim odpoczynku na Hali Jaskowej, pamiątkowej fotce i  przejściu niewielkiego odcinka...

...warunki atmosferyczne uległy takiej poprawie, że trudno wręcz uwierzyć, że zdjęcia zostały wykonane tego samego dnia...

...i z co najwyżej godzinnym odstępem czasu. Nie mamy wątpliwości, że warto było na ten dzień zaplanować wycieczkę.

Las w szczytowych partiach zachował grubą warstwę ubitego śniegu, po którym można było bezpiecznie stąpać, czasem jednak nogi zapadały się w nim po kolana.

To nie mogło nas powstrzymać i wkrótce cel znalazł się najpierw w zasięgu wzroku, a potem pod naszymi stopami. Dopełnieniem był ciepły posiłek w schronisku nieopodal szczytu, a potem powrót, by w domowym zaciszu móc planować kolejną wyprawę.